Gory Karkonosze

Mapa Vrchlabí

Vrchlabí

Malownicze górskie miasteczko Vrchlabi leży na wysokości 450 m npm. i jest nazywane „Bramą Karkonoszy“. Miejscowość ze względu na swoje położenie jest idealną bazą wypadową do wycieczek w kierunku środkowych Karkonoszy. Punktem dominacyjnym miasta jest zamek umieszczpny w miejskim parku, którego budowę rozpoczął w 1546 roku Krzysztof Gendorf z Gendorfu. Zamek został zbudowany w stylu renesancyjnym i należał do pierwszej czołówki w swoim rodzaju. Autor projektu zamku jest do dziś nieznany, ale prawdpodobnie jego wzorem był włoski kastel (mała twierdza). Dziedziniec zamku został zastąpiony sienią wejściową. Budowę zamku prawdopodobnie dokończył Włoch Carlo Valmadi. Pierwotnie zamek był otoczony rowem o szerokości 12 m. Do zamku wtedy moża był dostać się za pomocą trzech mostów. Dla turystów udostępniona jest tylko sień wejściowa obok której można podziwiać przepięknie zdobione drzwi. Obecnie pomieszczenia zamkowe wykorzystuje Rada Miasta. W wielkiej sieni zamkowej na ścianach zobaczymy cztery malowidła przedstawiające cztery ostatnie niedźwiedzie upolowane po czeskiej stronie. Ostatni z nich został zabity 16 września 1726 roku. Upolowano go w Sedmidoli, głębokiej i malowniczej dolinie, której dnem płynie Łaba oraz Biała Łaba. Dolina Sedmidoli jest ze wszystkich stron otoczona wysokimi górami, jedynie na południu, wraz z wodami Łaby można przebić się do Szpindlerowego Młyna. Jedyną pozostałością z tamtych czasów jest renesancyjny piec kaflowy pochodzący z sali rycerskiej a dziś stojący w sali narad i posiedzeń. Piec jest zdobiony metodą majoliki jako pierwszy w ziemiach czeskich. Kafle mają biblijną tematykę i wyryty rok budowy tego pieca-1545.

Vrchlabi – historia

Pierwsze wzmianki o czeskiej osadzie pod nazwą Vrchlabi pochodzą z XIV wieku. Wtedy wieś należała do władyków niosących nazwisko Hasek z Vrchlabi, którzy mieli swoją siedzibę na twierdzy drewnianej z ochronnym wałem wodnym. Rejon u podnóża gór był zawsze bogaty w rudy żelaza i kamienie szlachetne Większość obywateli okolicznych wsi tworzyły rodziny górników i odlewników pracujących przy wydobyciu i obróbce rud. Pozostała część obywatelstwa utrzymywała się z wydobycia drzewa i wyrobów szklanych co spowodowało ogromny przypływ niemieckich pracowników. W wyniku kolonizacji niemieckiej miasto nosiło nazwę Hohenelbe. W tym samym czasie zaczęło rozwijać się tzw. budni gospodarstwo-hodowla bydła i zbiór siana.

Na początku XVI wieku, kiedy państwo vrchlabskie było pod panowaniem Krzysztofa Gendorfa miasto otrzymało z rąk króla i cesarza Ferdynanda I prawo szybu odkrywczego. 6-go paździenika 1533 roku Vrchlabi otrzymało również z rąk cesarza Ferdynanda I dyplom górnego miasta z własym herbem i prawami miasta.Górnicwto wyniosło w tamtych czasach Vrchlabi na wyżyny rozwojowe. Krzysztof Gendorf wybudował nowy kościół z kamienia i plebanię. Zorganizował cerkiew, zbudował szkołę i przytułek dla ubogich. Sprowadził do miasta niemieckich fachowców w dziedzinie górnictwa i hutnictwa. W latach 1546-1548 wybudował renesancyjny zamek. W 1624 roku cały ten rejon został kupiony przez Albrechta z Waldsztejna. Podczas jego krótkiego zwierzchnictwa Vrchlabi przeżywa swoje najlepsze lata rozwoju. Po jego śmierci cały majątek uległ konfiskacji. W 1635 roku rejon ten został podarowany przez cesarza Ferdynanda II hrabiemu Rudolfovi Morzinovi jako wynagrodzenie za służbę armii w wojnie przeciw Turcji i Szwecji. Także w 1882 roku całe włoście przechodzą w ręce rodu Czermin-Morzin. Na życie w Vrchalbi miała ogromny wpływ wojna o Śląsk w latach 1740-1745 oraz wojna 7-letnia w latach 1756-1763. W okresie wojny o dziedzictwo bawarskie pomiędzy Marią Teresą a Józefem II przeciw Prusom w latach 1778-1779 wyżyny leżące na wchód od miasta stały się waunktem obronnym przeciwko pruskim wojskom starającym się przeniknąć w głąb Czech. W drugiej połowie XIX wieku Vrchlabi należało do jednego z najbardziej rozwiniętych miast w monarchii austro-węgierskiej. Podczas I wojny światowej szczególną rolę odgrywały fabryki tekstylne, barwiarnie, drukarnie oraz największa firma Hartmann i Klei. Ing produkjująca bandaże.

Szczytowym momentem rozwoju vrchlabskiego przemysłu stała się Wystawa Przemysłowa północno-wschodnich Czech w 1896 roku, którą przygotował urzą magistralny miasta Vrchlabi z tutejszymi właścicielami fabryk. Po przewrotowych wydarzeniach w 1848 roku, w których uczestniczyła także garda vrchlabska, Vrchlabi stało się siedzibą powiatowego Hejtmana i siedzibą administracji sądowej i skarbowej.

Ze względu na swoje idealne położenie miasto staję się z biegem czasu centrum turystycznym średnich Karkonoszy. Dla krajowych i zagranicznych turystów jest przygotowane różnego rodzaju zakwaterowanie, siec restauracji oraz wiele możliwości sportowego wyżycia i aktywnego wypoczynku.Vrchlabi jest dogodną bazą wypadową dla wycieczek nie tylko w Karkonosze, ale także do odległych miejsc regionu wschodnio-czeskiego.

Zabytki w Vrchlabi

Do głównych zabytków Vrchlabi należy wymieniony już renesancyjny zamek z 1546 roku, stary Ratusz z 1591 na Placu Pokoju (Namesti Miru) zbudowany w stylu reneseancyjnym, nowy Ratusz z lat 1732-1737 zbudowany pierwotnie w stylu baroko potem przebudowany na styl neorenesanycjny na Placu T. G. Masaryka, barokowy klasztor pw. Augustynów i kościół św.Augusta założony w 1705 roku przez Maksymiliana z Morzina. Ciekawostką jest znajdujący się na zegarze na wieży łaciński napis. Oprócz tego warto zobaczyć kościół dziekański św.Wawrzyńca, Mariański słup, rzeźbę św. Anny, ludową architekturę w postaci trzech domków ze śledziówkami (nr. 222, 223, 224), które znajdują się na Placu Pokoju. Muzeum założno w 1882 roku i szczyci się znacznymi i sławnymi zbiorami archiwalnymi oraz ciekawą biblioteką. Poza tym warto zobaczyć barokowy most z figurą Jana Nepomucena z XVII wieku.

Osobistości Vrchlabi

Josefina Kablikova (1787-1863) pierwsza kobieta –botaniczka za monarchii Austro-węgierskiej, znawczyni, kolektorka i odkrywczyni nowych rodzajów karkonoskiej flory.

Vojtech Kablik (1783-1853) aptekarz, wyśmienity badacz naukowy w dziedzinie przyrody, mineralog i chemik, który poświęcił swoje badania dziedzinie bielenia i farbowania materiału i papieru.

Konrad Wiesner (1821-1847) utalentowany malrz i artysta.

Karel Halir (1859-1909) wspaniały wirtuoz skrzypcowy, kapelnik, nauczyciel i kompozytor.

Vrchlabi – magnez turystyczny

Vrchlabi jest idealnym miejscem do spędzenia urlopu szczególnie dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, ponieważ oferuje wspaniałe zaplecze. Vrchlabi i jego okolice przedstawiają szeroką możliwości wykorzystania wolnego czasu lub spędzenia urlopu w formie aktywnego wypoczynku: turystyka, wodniarstwo, rowerowa turystyka, piesze wycieczki w góry (indywidualne lub zorganizowane), tenis ziemny, przejażdżki konne, paragliding, loty wycieczkowe, paralotniarstwo, tor bobslejowy.

Wciągu całego roku Vrchalbi oferuje bogaty program kulturowy w postaci koncertów deptakowych, wystaw artystycznych, dyskotek, salonów gier, kina, ale przede wszystkim imprez sportowych . Święto piwa w Karkonoszach- to ulubione święto, które ma długoletnią tradycję. Corocznie odbywa się w lecie (zawsze w drugą sierpniową sobotę) w miasteczku Vrchlabi. Bierze w nich udział 10 znanych czeskich browarów i przedstawiają swoje produkty-piwo. Oprócz różnych rodzajów piwa mogą państwo skosztować tradycyjną czeską kuchnię i karkonoskie dania. Program jest bardzo ciekawy ze względu na niezliczoną ilość przedstawień, konkursów, zawodów, które rozpoczynają się o godzinie 9.00.W przedstawieniach biorą udział tradycyjnie zespoły folklorystyczne, orkiestry dęte i czeskie popularne zespoły.

Chcąc zobaczyć wzgórza Karkonoszy z siodła końskiego musicie udać się na Knezicką chałupę, która leży na wysokości 700m npm. pomiędzy miastem Vrchlabi a Beneckiem pośród lasów i paswtin. Jest to wyzwanie dla osób, które jeszcze nigdy nie oglądały naszych gór z końskiego siodła. Z tego też względu znajdują się tutaj konie przeznaczone specjalnie dla początkujących, ale również konie dla zaawansowanych petentów. Wiemy, że jazdy konnej nie można nauczyć się wciągu jednego tygodnia, dlatego też oferujemy informacyjne ćwiczenia dla początkujących. Przejażdżka jest naplanowana po najbliższej okolicy Karkonoskiego Parku Narodowego-gdzie właśnie znajduje się nasza szkółka jazdy konnej. Na dzieci czekają tutaj poniki i osiołki oraz rady i opieka szkolonych instruktorów. Jesteśmy przekonani, że takie przejażdżki na zawsze zapewnią przeżycie niezapomnianych wrażeń Wam i Waszym, dzieciom.

Vrchlabi – ośrodek narciarski - skiareał Knezicky vrch

Ośrodek narciasrki skiareał Knezicky vrch znajduje się na zachód od miasta Vrchlabi po obwodnicy w kierunku na Szpindlerowy Młyn. Skiareał leży na wschodnim zboczu Knezickeho vrchu. Można tam dojechać wyciągiem krzesełkowym o przepustowości 1500 osób za godzinę. Wzdłuż wyciągów jest 6 nartostrad o łącznej długości 6700m, które są codziennie oporządzane przez ratraki gąsienicowe. Na głównych nartostradach jest zapewnione sztuczne naśnieżanie. Ośrodek „Knezicky vrch“ jest idealnym miejscem spędzania wolnego czasu w kręgu rodzinnym. Na miejscu są do dyspozycji wypożyczalnie nart i snowboardu, szkółka narciarska i snowboardowa, parking i kioski szybkiej obsługi.

Vrchlabí

 

Nowości z Karkonoszy

Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Karkonoszach

Kompletna oferta zakwaterowania

Wellness hotel SVORNOST,

Harrachov

Wellness hotel SVORNOST

660 CZK850 CZK

Chata NA SPICI,

Benecko

Chata NA SPICI

600 CZK

Pensjonat BORUVKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat BORUVKA

200 CZK

Hotel ASTRA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ASTRA

870 CZK

Hotel ASTORIA,

Janské Lázně

Hotel ASTORIA

390 CZK

Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel SPINDLEROVA BOUDA

660 CZK

Hotel MONTANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel MONTANA

575 CZK

Hotel sanatoryjny TERRA,

Janské Lázně

Hotel sanatoryjny TERRA

525 CZK

Hotel AURUM,

Černý Důl

Hotel AURUM

420 CZK

OREA Vital Hotel SKLAR,

Harrachov

OREA Vital Hotel SKLAR

715 CZK

OREA RESORT HORAL,

Szpindlerowy Młyn

OREA RESORT HORAL

750 CZK

Apartamenty & Pensjonat Happy,

Szpindlerowy Młyn

Apartamenty & Pensjonat Happy

720 CZK

Hotel CLARION,

Szpindlerowy Młyn

Hotel CLARION

1 250 CZK

Pensjonat ALENKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat ALENKA

600 CZK

Hotel DIANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel DIANA

520 CZK

Hotel POMI,

Harrachov

Hotel POMI

470 CZK

Apartamenty ALICE,

Harrachov

Apartamenty ALICE

390 CZK

Pensjonat FAMILIA,

Harrachov

Pensjonat FAMILIA

350 CZK

Hotel LUCNI DUM,

Janské Lázně

Hotel LUCNI DUM

575 CZK

Hotel**** & Depandance** ALBIS,

Vrchlabí

Hotel**** & Depandance** ALBIS

450 CZK

Hotel HARRACHOV INN,

Harrachov

Hotel HARRACHOV INN

610 CZK

Hotel HORIZONT,

Pec pod Sněžkou

Hotel HORIZONT

730 CZK

Sporthotel BOHEMIA,

Rokytnice nad Jizerou

Sporthotel BOHEMIA

420 CZK

Hotel KUBAT,

Benecko

Hotel KUBAT

600 CZK

Pensjonat gorski SEIDL,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat gorski SEIDL

525 CZK

Hotel OMNIA,

Janské Lázně

Hotel OMNIA

300 CZK

Hotel ENERGETIK,

Pec pod Sněžkou

Hotel ENERGETIK

580 CZK

Pensjonat garni MONA,

Harrachov

Pensjonat garni MONA

460 CZK

Hotel ALFONSKA,

Benecko

Hotel ALFONSKA

490 CZK

Hotel OLYMPIE,

Szpindlerowy Młyn

Hotel OLYMPIE

860 CZK

 

Karkonosze

Pakiety za korzystne ceny

Kompletna oferta pakietov

Babie lato w Harrachovie

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Babie lato w Harrachovie

Pobyt rozpieszczający (3 noclegi)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pobyt rozpieszczający (3 noclegi)

Odpręż się na 2 noce

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Odpręż się na 2 noce

Księżniczka leśna bądź magiczny smok

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Księżniczka leśna bądź magiczny smok

Wedrówka z chochlikami po Harrachovie i okolicach

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Wedrówka z chochlikami po Harrachovie i okolicach

Mężczyźni również mają swoje humorki

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Mężczyźni również mają swoje humorki

Odpręż się na 3 noce

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Odpręż się na 3 noce

Relaks w karkonoshowym królestwie przez 4 noce

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Relaks w karkonoshowym królestwie przez 4 noce

Bądź sprawny przez 5 nocy

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Bądź sprawny przez 5 nocy

Bądź sprawny przez 7 nocy

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Bądź sprawny przez 7 nocy

 

Szukaj zakwaterowania

Pokaż PAKIETY SPECJALNE

 

Karkonosze 

Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

 
Hotel Svornost Harrachov HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz