Gory Karkonosze

Mapa Vrchlabí

Vrchlabí

Malownicze górskie miasteczko Vrchlabi leży na wysokości 450 m npm. i jest nazywane „Bramą Karkonoszy“. Miejscowość ze względu na swoje położenie jest idealną bazą wypadową do wycieczek w kierunku środkowych Karkonoszy. Punktem dominacyjnym miasta jest zamek umieszczpny w miejskim parku, którego budowę rozpoczął w 1546 roku Krzysztof Gendorf z Gendorfu. Zamek został zbudowany w stylu renesancyjnym i należał do pierwszej czołówki w swoim rodzaju. Autor projektu zamku jest do dziś nieznany, ale prawdpodobnie jego wzorem był włoski kastel (mała twierdza). Dziedziniec zamku został zastąpiony sienią wejściową. Budowę zamku prawdopodobnie dokończył Włoch Carlo Valmadi. Pierwotnie zamek był otoczony rowem o szerokości 12 m. Do zamku wtedy moża był dostać się za pomocą trzech mostów. Dla turystów udostępniona jest tylko sień wejściowa obok której można podziwiać przepięknie zdobione drzwi. Obecnie pomieszczenia zamkowe wykorzystuje Rada Miasta. W wielkiej sieni zamkowej na ścianach zobaczymy cztery malowidła przedstawiające cztery ostatnie niedźwiedzie upolowane po czeskiej stronie. Ostatni z nich został zabity 16 września 1726 roku. Upolowano go w Sedmidoli, głębokiej i malowniczej dolinie, której dnem płynie Łaba oraz Biała Łaba. Dolina Sedmidoli jest ze wszystkich stron otoczona wysokimi górami, jedynie na południu, wraz z wodami Łaby można przebić się do Szpindlerowego Młyna. Jedyną pozostałością z tamtych czasów jest renesancyjny piec kaflowy pochodzący z sali rycerskiej a dziś stojący w sali narad i posiedzeń. Piec jest zdobiony metodą majoliki jako pierwszy w ziemiach czeskich. Kafle mają biblijną tematykę i wyryty rok budowy tego pieca-1545.

Vrchlabi – historia

Pierwsze wzmianki o czeskiej osadzie pod nazwą Vrchlabi pochodzą z XIV wieku. Wtedy wieś należała do władyków niosących nazwisko Hasek z Vrchlabi, którzy mieli swoją siedzibę na twierdzy drewnianej z ochronnym wałem wodnym. Rejon u podnóża gór był zawsze bogaty w rudy żelaza i kamienie szlachetne Większość obywateli okolicznych wsi tworzyły rodziny górników i odlewników pracujących przy wydobyciu i obróbce rud. Pozostała część obywatelstwa utrzymywała się z wydobycia drzewa i wyrobów szklanych co spowodowało ogromny przypływ niemieckich pracowników. W wyniku kolonizacji niemieckiej miasto nosiło nazwę Hohenelbe. W tym samym czasie zaczęło rozwijać się tzw. budni gospodarstwo-hodowla bydła i zbiór siana.

Na początku XVI wieku, kiedy państwo vrchlabskie było pod panowaniem Krzysztofa Gendorfa miasto otrzymało z rąk króla i cesarza Ferdynanda I prawo szybu odkrywczego. 6-go paździenika 1533 roku Vrchlabi otrzymało również z rąk cesarza Ferdynanda I dyplom górnego miasta z własym herbem i prawami miasta.Górnicwto wyniosło w tamtych czasach Vrchlabi na wyżyny rozwojowe. Krzysztof Gendorf wybudował nowy kościół z kamienia i plebanię. Zorganizował cerkiew, zbudował szkołę i przytułek dla ubogich. Sprowadził do miasta niemieckich fachowców w dziedzinie górnictwa i hutnictwa. W latach 1546-1548 wybudował renesancyjny zamek. W 1624 roku cały ten rejon został kupiony przez Albrechta z Waldsztejna. Podczas jego krótkiego zwierzchnictwa Vrchlabi przeżywa swoje najlepsze lata rozwoju. Po jego śmierci cały majątek uległ konfiskacji. W 1635 roku rejon ten został podarowany przez cesarza Ferdynanda II hrabiemu Rudolfovi Morzinovi jako wynagrodzenie za służbę armii w wojnie przeciw Turcji i Szwecji. Także w 1882 roku całe włoście przechodzą w ręce rodu Czermin-Morzin. Na życie w Vrchalbi miała ogromny wpływ wojna o Śląsk w latach 1740-1745 oraz wojna 7-letnia w latach 1756-1763. W okresie wojny o dziedzictwo bawarskie pomiędzy Marią Teresą a Józefem II przeciw Prusom w latach 1778-1779 wyżyny leżące na wchód od miasta stały się waunktem obronnym przeciwko pruskim wojskom starającym się przeniknąć w głąb Czech. W drugiej połowie XIX wieku Vrchlabi należało do jednego z najbardziej rozwiniętych miast w monarchii austro-węgierskiej. Podczas I wojny światowej szczególną rolę odgrywały fabryki tekstylne, barwiarnie, drukarnie oraz największa firma Hartmann i Klei. Ing produkjująca bandaże.

Szczytowym momentem rozwoju vrchlabskiego przemysłu stała się Wystawa Przemysłowa północno-wschodnich Czech w 1896 roku, którą przygotował urzą magistralny miasta Vrchlabi z tutejszymi właścicielami fabryk. Po przewrotowych wydarzeniach w 1848 roku, w których uczestniczyła także garda vrchlabska, Vrchlabi stało się siedzibą powiatowego Hejtmana i siedzibą administracji sądowej i skarbowej.

Ze względu na swoje idealne położenie miasto staję się z biegem czasu centrum turystycznym średnich Karkonoszy. Dla krajowych i zagranicznych turystów jest przygotowane różnego rodzaju zakwaterowanie, siec restauracji oraz wiele możliwości sportowego wyżycia i aktywnego wypoczynku.Vrchlabi jest dogodną bazą wypadową dla wycieczek nie tylko w Karkonosze, ale także do odległych miejsc regionu wschodnio-czeskiego.

Zabytki w Vrchlabi

Do głównych zabytków Vrchlabi należy wymieniony już renesancyjny zamek z 1546 roku, stary Ratusz z 1591 na Placu Pokoju (Namesti Miru) zbudowany w stylu reneseancyjnym, nowy Ratusz z lat 1732-1737 zbudowany pierwotnie w stylu baroko potem przebudowany na styl neorenesanycjny na Placu T. G. Masaryka, barokowy klasztor pw. Augustynów i kościół św.Augusta założony w 1705 roku przez Maksymiliana z Morzina. Ciekawostką jest znajdujący się na zegarze na wieży łaciński napis. Oprócz tego warto zobaczyć kościół dziekański św.Wawrzyńca, Mariański słup, rzeźbę św. Anny, ludową architekturę w postaci trzech domków ze śledziówkami (nr. 222, 223, 224), które znajdują się na Placu Pokoju. Muzeum założno w 1882 roku i szczyci się znacznymi i sławnymi zbiorami archiwalnymi oraz ciekawą biblioteką. Poza tym warto zobaczyć barokowy most z figurą Jana Nepomucena z XVII wieku.

Osobistości Vrchlabi

Josefina Kablikova (1787-1863) pierwsza kobieta –botaniczka za monarchii Austro-węgierskiej, znawczyni, kolektorka i odkrywczyni nowych rodzajów karkonoskiej flory.

Vojtech Kablik (1783-1853) aptekarz, wyśmienity badacz naukowy w dziedzinie przyrody, mineralog i chemik, który poświęcił swoje badania dziedzinie bielenia i farbowania materiału i papieru.

Konrad Wiesner (1821-1847) utalentowany malrz i artysta.

Karel Halir (1859-1909) wspaniały wirtuoz skrzypcowy, kapelnik, nauczyciel i kompozytor.

Vrchlabi – magnez turystyczny

Vrchlabi jest idealnym miejscem do spędzenia urlopu szczególnie dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, ponieważ oferuje wspaniałe zaplecze. Vrchlabi i jego okolice przedstawiają szeroką możliwości wykorzystania wolnego czasu lub spędzenia urlopu w formie aktywnego wypoczynku: turystyka, wodniarstwo, rowerowa turystyka, piesze wycieczki w góry (indywidualne lub zorganizowane), tenis ziemny, przejażdżki konne, paragliding, loty wycieczkowe, paralotniarstwo, tor bobslejowy.

Wciągu całego roku Vrchalbi oferuje bogaty program kulturowy w postaci koncertów deptakowych, wystaw artystycznych, dyskotek, salonów gier, kina, ale przede wszystkim imprez sportowych . Święto piwa w Karkonoszach- to ulubione święto, które ma długoletnią tradycję. Corocznie odbywa się w lecie (zawsze w drugą sierpniową sobotę) w miasteczku Vrchlabi. Bierze w nich udział 10 znanych czeskich browarów i przedstawiają swoje produkty-piwo. Oprócz różnych rodzajów piwa mogą państwo skosztować tradycyjną czeską kuchnię i karkonoskie dania. Program jest bardzo ciekawy ze względu na niezliczoną ilość przedstawień, konkursów, zawodów, które rozpoczynają się o godzinie 9.00.W przedstawieniach biorą udział tradycyjnie zespoły folklorystyczne, orkiestry dęte i czeskie popularne zespoły.

Chcąc zobaczyć wzgórza Karkonoszy z siodła końskiego musicie udać się na Knezicką chałupę, która leży na wysokości 700m npm. pomiędzy miastem Vrchlabi a Beneckiem pośród lasów i paswtin. Jest to wyzwanie dla osób, które jeszcze nigdy nie oglądały naszych gór z końskiego siodła. Z tego też względu znajdują się tutaj konie przeznaczone specjalnie dla początkujących, ale również konie dla zaawansowanych petentów. Wiemy, że jazdy konnej nie można nauczyć się wciągu jednego tygodnia, dlatego też oferujemy informacyjne ćwiczenia dla początkujących. Przejażdżka jest naplanowana po najbliższej okolicy Karkonoskiego Parku Narodowego-gdzie właśnie znajduje się nasza szkółka jazdy konnej. Na dzieci czekają tutaj poniki i osiołki oraz rady i opieka szkolonych instruktorów. Jesteśmy przekonani, że takie przejażdżki na zawsze zapewnią przeżycie niezapomnianych wrażeń Wam i Waszym, dzieciom.

Vrchlabi – ośrodek narciarski - skiareał Knezicky vrch

Ośrodek narciasrki skiareał Knezicky vrch znajduje się na zachód od miasta Vrchlabi po obwodnicy w kierunku na Szpindlerowy Młyn. Skiareał leży na wschodnim zboczu Knezickeho vrchu. Można tam dojechać wyciągiem krzesełkowym o przepustowości 1500 osób za godzinę. Wzdłuż wyciągów jest 6 nartostrad o łącznej długości 6700m, które są codziennie oporządzane przez ratraki gąsienicowe. Na głównych nartostradach jest zapewnione sztuczne naśnieżanie. Ośrodek „Knezicky vrch“ jest idealnym miejscem spędzania wolnego czasu w kręgu rodzinnym. Na miejscu są do dyspozycji wypożyczalnie nart i snowboardu, szkółka narciarska i snowboardowa, parking i kioski szybkiej obsługi.

Vrchlabí

 

Nowości z Karkonoszy

Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Karkonoszach

Kompletna oferta zakwaterowania

Wellness hotel SVORNOST,

Harrachov

Wellness hotel SVORNOST

745 CZK

Chata NA SPICI,

Benecko

Chata NA SPICI

1 580 CZK

Pensjonat BORUVKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat BORUVKA

200 CZK

Interhotel MONTANA,

Szpindlerowy Młyn

Interhotel MONTANA

915 CZK

Wellness Hotel ASTRA,

Szpindlerowy Młyn

Wellness Hotel ASTRA

1 035 CZK

Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel SPINDLEROVA BOUDA

960 CZK

Hotel sanatoryjny TERRA Superior,

Janské Lázně

Hotel sanatoryjny TERRA Superior

1 200 CZK

Hotel OLYMPIE,

Szpindlerowy Młyn

Hotel OLYMPIE

980 CZK

Hotel PYTLOUN,

Harrachov

Hotel PYTLOUN

750 CZK

OREA Vital Hotel SKLAR,

Harrachov

OREA Vital Hotel SKLAR

2 900 CZK

OREA RESORT HORAL,

Szpindlerowy Młyn

OREA RESORT HORAL

3 200 CZK

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn,

Szpindlerowy Młyn

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn

1 400 CZK

Pensjonat ALENKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat ALENKA

750 CZK

Sport hotel POMI,

Harrachov

Sport hotel POMI

550 CZK

Hotel DIANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel DIANA

620 CZK

Apartamenty ALICE,

Harrachov

Apartamenty ALICE

500 CZK

Pensjonat FAMILIA,

Harrachov

Pensjonat FAMILIA

390 CZK

Hotel HORIZONT,

Pec pod Sněžkou

Hotel HORIZONT

1 030 CZK

Hotel HARRACHOV INN,

Harrachov

Hotel HARRACHOV INN

680 CZK

Hotel KUBAT,

Benecko

Hotel KUBAT

580 CZK

Hotel  AQUA PARK,

Szpindlerowy Młyn

Hotel AQUA PARK

1 980 CZK

Hotel ALFONSKA,

Benecko

Hotel ALFONSKA

590 CZK

Hotel Parkhotel HARRACHOV,

Harrachov

Hotel Parkhotel HARRACHOV

1 110 CZK

Hotel JOSEFOVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel JOSEFOVA BOUDA

800 CZK

HARMONY Club Hotel,

Szpindlerowy Młyn

HARMONY Club Hotel

2 200 CZK

HARRACHOVKA Hotel,

Harrachov

HARRACHOVKA Hotel

650 CZK

Hotel ESPRIT,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ESPRIT

450 CZK

Hotel VZ BEDŘICHOV,

Szpindlerowy Młyn

Hotel VZ BEDŘICHOV

880 CZK

Hotel STUMPOVKA,

Rokytnice nad Jizerou

Hotel STUMPOVKA

1 800 CZK

Hotel PRAHA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel PRAHA

1 650 CZK

 

Karkonosze

Pakiety za korzystne ceny

Kompletna oferta pakietov

Wędrówka z potworami

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Wędrówka z potworami

 

Szukaj zakwaterowania

Pokaż PAKIETY SPECJALNE

 

Karkonosze 

Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

 
Hotel Svornost Harrachov HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz