Gory Karkonosze

Mapa Jilemnice

Jilemnice

Miasto Jilemnice leży na wysokości 464 m npm. w pagórkowatej krainie zachodniego podgórza Karkonoszy. Od lat uważane jest ono za idealny punkt wypadowy w Karkonosze Zachodnie, stając się z biegiem historii naturalnym centrum tego regionu. Jielmnica jest nazywna „Kołyską czeskiego narciarstwa“ i może z tego też względu corocznie przez miasto przepływają setki tysięcy turystów. Jilemnica ma cca 6 tys. obywateli. W Jilemnicy urodziło się wielu sławnych Czechów jak np.: światowej sławy geolog –założyciel światowej geologii łożyskowej-Frantisek Posepny, sławny chemik Josef Hanus (1878-1952) - ku jego czci jest nadawana nagroda w postaci medalu niosącego jego imię. Jilemnica była zdrojem inspiracji dla pisarza czeskiego Jaroslava Havlicka (1896-1843), który napisał dzieła czeskiej literatury: Nieviditelny-Niewidoczny, Petrolejowe lampy, Synek, Barbara Hlavsova). Również pisarz Jan Weiss należy do czołowych założycieli czeskiej prozy sci-fi (Tysiąc piętrowy dom, Śpioch w kręfu zodiakalnym itd.). Do dziejin czeskiej fotografii artystycznej zapisał się znany Zdenko Feyfar (1913), który fotografował szczególnie Karkonosze i Pragę. Do liceum jilmnickiego chodził od 1938 roku popularny kompozytor, interpreta i artysta Jiri Slitr (1924-1969), rodak pochodzący z Zalesni Lhoty. Z niedalekiej wioski Vichovska Lhota pochodzi z kolei jeden z największych malarzy realistycznych karjobrazów Frantisek Kavan (1866-1941).

Obecnie odnowienie zabytkowego centrum i wyposażenie miasta we wszystko, czego potrzeba turystom dla zapewnienia im komfortu, stało się pierwszoplanowym zadaniem.

Jilemnice - historia

Miasto Jilemnice powstało prawdopodobnie na początku XIV wieku jako centrum gospodarcze rozległego państwa szczepnickiego, któremu władała szlachta z Valdstejna. Regularny kształt ryneczku i przylegających uliczek daje przypusczać, że miasto powstało na tzw. “zielonej łące“).

Ze względu na swoje położenie Jilemnica była oszczędzona przed najazdami wszelkiego rodzaju wojsk, ale z drugiej strony lokalizacja miasta przyczyniła się do powolnego rozwoju gospodarczego, który został jeszcze zaostrzony od 1492 roku, kiedy miasto zostało podzielone przez władców Valstejnskich na dwie części. Z XV wieku pochodzą pierwsze wzmianki o kopalniach jilemnickich i przemyśle płóciennym. Podczas wojny 30-letniej rozwijaący się przemysł uległ stagnacji.

Dopiero około 1701 roku, kiedy ponownie zostały połączone obydwie części tego miasta i władzę nad nimi sprawował jeden właściciel pochodzący z rodu szlacheckiego Harrach, którego obywatele byli pełni prężnej i progresywnej polityki gospodarczej, zaczęło miasto uzyskiwać światowy poziom gospodarczy, dzięki wyrobom szklanym i płócienniczym. Za granicy przywieziono jakościowo lepsze nasiona lnu oraz doświadczonych specjalistów, którzy mieli nauczyć tutejszy lud lepszej i efektowniejszej przeróbki lnu. Harrachowie zaczęli zakładać liczne bielarnie, z których odpad był wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz sztuczny. Z kolei przemysł płócienny osiągnął szczyt swojej sławy w drugiej połowie XVIII i na początku XIX wieku, kiedy zaczął produkować przepiękny batyst-perkal i innego rodzaju dobrej jakości materiały. Na przełomie drugiej połowy XIX wieku przemysł płócienny niestety zaczął ustępować miejsca wielkim fabrykom produkującym nie tylko dobre płótna, ale także inne wyroby tekstylne. Jednak w tej dziedzinie Jilemnica nie potrafiła nadążać za rozwijającym się przemysłem tekstylnym.

Niemniej jednak w pod koniec XIX wieku, konkretnie w 1892 roku, kiedy hrabia Jan Harrach przywiózł do Karkonosz pierwsze narty, które miały służyć pracownikom leśny, nieoczekiwanie zaczęło się rozwijać narciarstwo, które zachwyciło wszystkie warstwy obywateli. Wtedy Jilemnica ponownie zaczęła nabierać swojego blasku i stała się słynną „kołyską narciarstwa czeskiego“. Tutejsi narciarze założyli w 1894 roku pierwsze Samodzielne Stowarzyszenie Narciasrskie w Czechach i na Słowacji- Czeska Karkonoska spółka SKI“. Obiecujący rozwój przetrwał okres wojenny i międzywojenny. Dopiero wydarzenia w Monachium, których wynikiem było posunięcie granic państwowych na samą granicę miasta, sparaliżowały na wiele lat stosunki ekonomiczne i ruch turystyczny.

Po skończeniu II wojny światowej została zmieniona całkowicie struktura przemysłu. Fabryki tekstylne zostały częściowo przeobraziły się na fabryki przemysłu maszynowego i spożywczego ( np. do dziś istniejąca jedyna w Czechach fabryka sztucznych osłonek przeznaczonych do produkcji wędlin - Cutisin Jilemnice s.a.).

Jilemnice – magnez turystyczny

Jilemnica ma świetne położenie geograficzne. Jest to miejsce, z którego można wyruszyć pieszo lub na rowerze w jakąkolwoek stronę i zawsze można być pewnym, że po drodze napotkamy wiele budzących ciekawość zabytków historycznych i przyrodniczych. Karkonosze są przede wszystkim w okresie letnim rajem dla turystów z uwagi na liczne szlaki turystyczne z ciekawymi stacjami docelowymi (wzgórze Zaly, Zlate navrsi, źródło Łaby, wodospad Mumlavski, Dolina Łabska). Dla zaawansowanych turystów rowerowych są przygotowane stacje docelowe położone na samych wzgórzach jak np. Horni Misecky, Harrachov, Spindleruv Mlyn, Pec pod Snezkou, Zacler. Z kolei dla turystów, którzy nie są zwolennikami podjazdów są przygotowane trasy rowerowe o niższym stopniu trudności w podgórzu Karkonoszy i Czeskim Raju. Podczas wycieczek rowerowych można zwiedzać różne ciekawe zakątki i zabytki np. zamek w Horni Branne, Weteran car muzeum w Loukovie, ruiny grodu Nistejka, dolomitowe jaskinie w Bozkovie, gród Pecka, w miasteczku Hostinne można wstąpić do Muzeum sztuki antycznej itd. Wszystkie wymienione ciekawostki są „ w zasięgu ręki“ od Jilemnicy- zależy od Waszego wyboru. Istnieje również opcja, że wybierzecie zwiedzanie miasteczka Jilemnicy i okolicy. Prowadzi tędy „ścieżka krajoznawcza“ o długości 8 km pt. “Znane i nieznane zakątki Jilemnicy“, która ma na celu dokładne poznanie Jilemnicy, znajdujących się tutaj zabytków i innych ciekawostek. To wszystko mogą również zwiedzić turyści rowerowi dla których jest przygotowana trasa pt. “Wzdłuż i wszerz po ziemi Jilemnickiej“ o długości 24 km i prowadzi przez Kozinec, Mricna, Martinice, Horni Branna i Hrabacov i z powrotem do centrum Jilemnicy. Tak na marginesie przypominamy, że również ta trasa ma różne opcje: można ją sobie skrócić według własnego uznania lub wybrać inny kierunek trasy lub wycieczki krajoznawczej.

Jilemnice

 

Nowości z Karkonoszy

Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Karkonoszach

Kompletna oferta zakwaterowania

Wellness hotel SVORNOST,

Harrachov

Wellness hotel SVORNOST

695 CZK

Chata NA SPICI,

Benecko

Chata NA SPICI

690 CZK

Pensjonat BORUVKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat BORUVKA

200 CZK

Interhotel MONTANA,

Szpindlerowy Młyn

Interhotel MONTANA

690 CZK

Wellness Hotel ASTRA,

Szpindlerowy Młyn

Wellness Hotel ASTRA

875 CZK

Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel SPINDLEROVA BOUDA

850 CZK

Hotel ASTORIA,

Janské Lázně

Hotel ASTORIA

550 CZK

Hotel sanatoryjny TERRA Superior,

Janské Lázně

Hotel sanatoryjny TERRA Superior

1 100 CZK

Hotel OLYMPIE,

Szpindlerowy Młyn

Hotel OLYMPIE

950 CZK

Hotel PYTLOUN,

Harrachov

Hotel PYTLOUN

870 CZK

Hotel AURUM,

Černý Důl

Hotel AURUM

990 CZK

OREA Vital Hotel SKLAR,

Harrachov

OREA Vital Hotel SKLAR

890 CZK

OREA RESORT HORAL,

Szpindlerowy Młyn

OREA RESORT HORAL

1 030 CZK

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn,

Szpindlerowy Młyn

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn

1 280 CZK

Pensjonat ALENKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat ALENKA

700 CZK

Hotel DIANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel DIANA

640 CZK

Sport hotel POMI,

Harrachov

Sport hotel POMI

490 CZK

Apartamenty ALICE,

Harrachov

Apartamenty ALICE

400 CZK

Pensjonat FAMILIA,

Harrachov

Pensjonat FAMILIA

390 CZK

Hotel HARRACHOV INN,

Harrachov

Hotel HARRACHOV INN

650 CZK

Hotel HORIZONT,

Pec pod Sněžkou

Hotel HORIZONT

970 CZK

Sporthotel BOHEMIA,

Rokytnice nad Jizerou

Sporthotel BOHEMIA

420 CZK

Hotel KAROLINA,

Harrachov

Hotel KAROLINA

800 CZK

Hotel KUBAT,

Benecko

Hotel KUBAT

600 CZK

Pensjonat gorski SEIDL,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat gorski SEIDL

390 CZK

Hotel  AQUA PARK,

Szpindlerowy Młyn

Hotel AQUA PARK

1 040 CZK

Pensjonat MONA,

Harrachov

Pensjonat MONA

550 CZK

Hotel Parkhotel HARRACHOV,

Harrachov

Hotel Parkhotel HARRACHOV

410 CZK

HARRACHOVKA Hotel,

Harrachov

HARRACHOVKA Hotel

650 CZK

Hotel ESPRIT,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ESPRIT

450 CZK

 

Karkonosze

Pakiety za korzystne ceny

Kompletna oferta pakietov

Przedświąteczny relaks

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Przedświąteczny relaks

Pakiet rewitalizacyjny - Relaks na miarę

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pakiet rewitalizacyjny - Relaks na miarę

Pobyt bawełny (4 dni - 3 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pobyt bawełny (4 dni - 3 noce)

Wędrówka z potworami

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Wędrówka z potworami

Pozwól się rozpieszczać (3 dni - 2 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pozwól się rozpieszczać (3 dni - 2 noce)

Bajkowa zima (4 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Bajkowa zima (4 noce)

Królestwo Krakonosza (5 dni - 4 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Królestwo Krakonosza (5 dni - 4 noce)

Pakiet świąteczny (5 dni / 4 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pakiet świąteczny (5 dni / 4 noce)

Pakiet sylwestrowy (6 dni / 5 nocy)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pakiet sylwestrowy (6 dni / 5 nocy)

 

Szukaj zakwaterowania

Pokaż PAKIETY SPECJALNE

 

Karkonosze 

Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

 
Hotel Svornost Harrachov HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz