Mapa Janské Lázně

Janské Lázně

Janske Lazne to małe miasteczko górskie, leżące w Karkonoszach Wschodnich pod masywem Cernej hory (1299 m npm.) na wysokości 519 m npm. Tę rekreacyjną i kuracyjną miejscowość rozsławiły dogodne warunki klimatyczne i termalne źródła lecznicze, odkryte już w XI wieku. Bez przesady można powiedzieć, że w przepięknym otoczeniu najwyższych czeskich gór i z pomocą wprawnych rąk przywraca się tu ludziom zdrowie. Janske Lazne to nie tylko uzdrowisko, ale także ośrodek rekreacyjny i sportowy z szeroką całoroczną ofertą zakwaterowania. Budowa nowych wyciągów orczykowych i krzesełkowych, utrzymywanie nartostrad i tras biegowych przyczyniło siędo tego, że miasto stało się także wyszukiwanym ośrodkiem rekreacji i sportu. W uzdrowisku znajduje się rzadko spotykana i dobrze wyposażona strefa spokoju, z której najczęściej korzystają rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze. Na szczyt Czarnej góry można dojechać kolejką kabinową z czego korzystają zwolennicy turystyki pieszej i rowerowej.

Janske Lazne - historia

Według jednej z wielu legend w 1006 roku niejaki wojak z drużyny Albrechta z Trautenbergu (Trutnova) i Zaclerza - Jan z Chockova objawił zdrój ciepłej wody mineralnej. Za założyciela uzrdrowiska jest uważany Jan Adolf Schwarzenberg, za sprawą którego w 1677 zbudowano kilka budynków sanatoryjnych. W hali uzdrowiskowej bije ok 30-tu radioaktywnych, termalnych i mineralnych źródeł. W centrum miasta Janske Lazne stoji budynek uzdrowiskowy “Kolonada“ z 1893 roku z elementami z czasów secesji oraz pomnik-rzeźba Karkonosza- władcy gór.

Janske Lazne – magnez turystyczny

W Jańskich Łaźniach zupełnie niedawno został otwarty kompleksowy kryty basen, który dla turystyów jest czynny codziennie w popołudniowych godzinach. Ciekawostką jest mleczna ferma „SOSNA“ na Vlasskich boudach- skrzyżowanie dróg Velka Upa-Cerna hora-Pec pod Snezką- kontakt telefoniczny: +420 499 736 470, na której zajmują się także hodowlą bydła, koni, przeróbką mleka, sprzedażą wyrobów mlecznych (jogurty, mleko o różnym smaku, domowej wyroby kołacze i ciasta)- to wszystko można spróbować na miejscowym tarasie za domem. W Jańskich Łaźniach została otwarta 1-sza Karkonoska ścieżka edukacyjna o długości 16 km, prowadząca przez Czarną i Jasną (Svetla) górę. Trasa oferuje przepiękne widoki panoramiczne na wzgórza karkonoskie oraz Śnieżkę. Idealną bazą wypadową jest górna stacja kolejki kabinowej. Korzystając z usług kolejki kabinowej, ominiecie konieczność wycieczki pieszej pod górę o długości 6 km i różnicy poziomów 600 m. W tym samym okresie została otwarta dla turystów pieszej turystyki Ścieżka edukacyjna na czarnogórskie torfowiska. W okolicy Jańskich Łaźni można iść na wycieczkę po trasie Klausovy dul (Dolina Klasa), następnie po ścieżkach uzdrowiskowych na Średnim Grzbiecie (Stredni Hrebeny) i Doliny Rudolfa (Rudolfovo udoli).

Areał narciarski Czarna góra (Cerna hora) – Jańskie Łaźnie (Janske Lazne)

Areał narciarski Czarna góra (Cerna hora) – Janskie Łaźnie (Janske Lazne) przeżywa w chwili obecnej niebywały rozwój. W ramach kategoryzacji ośrodków narciarskich republiki Czech wraz z Pec pod Snezką, Spindleruv Mlyn, Rokytnice nad Jizerą otrzymał w ogólnej klasyfikacji 5 gwiazdek. Nartostrady znajdują się głównie na południowych i południowo-wschodnich zboczach góry Czarnej i Jasnej (Svetla). Do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi krzesełkowe i 12 różnego rodzaju wyciągów orczykowych o różnej długości. Areał narciarski dysponuje nartostradami, które należą do najdłuższych w Czechach o łacznej długości 3 km. Główne trasy zjazdowe są wyposażone w armaty śnieżne zapewniające odpowiednią ilość sniegu na stokach. Tereny narciarskie są również przystosowane dla rodzin z dziećmi, „ośle łączki“ dla początkujących małych i dużych narciarzy oraz trudniejsze nartostrady dla zaawansowanyh narciarzy. Dla narciarzy biegowych są przygotowane trasy o łącznej długości 50 km, zwolennicy saneczkarstwa mogą skorzystać z  „Czarnogórskiego“toru saneczkowego o długości 3,5 km.

Janské Lázně

 

Nowości z Karkonoszy

Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Karkonoszach

Kompletna oferta zakwaterowania

Wellness hotel SVORNOST,

Harrachov

Wellness hotel SVORNOST

1 190 CZK

Chata NA SPICI,

Benecko

Chata NA SPICI

1 680 CZK

Pensjonat BORUVKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat BORUVKA

500 CZK

Interhotel MONTANA,

Szpindlerowy Młyn

Interhotel MONTANA

1 290 CZK

Wellness Hotel ASTRA,

Szpindlerowy Młyn

Wellness Hotel ASTRA

1 150 CZK

Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel SPINDLEROVA BOUDA

1 150 CZK

Hotel sanatoryjny TERRA Superior,

Janské Lázně

Hotel sanatoryjny TERRA Superior

1 550 CZK

Hotel OLYMPIE,

Szpindlerowy Młyn

Hotel OLYMPIE

1 145 CZK

Hotel PYTLOUN,

Harrachov

Hotel PYTLOUN

780 CZK

OREA Vital Hotel SKLAR,

Harrachov

OREA Vital Hotel SKLAR

1 725 CZK

Pinia Hotel & Resort,

Szpindlerowy Młyn

Pinia Hotel & Resort

1 450 CZK

Pensjonat ALENKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat ALENKA

1 400 CZK

Sport hotel POMI,

Harrachov

Sport hotel POMI

750 CZK

Apartamenty ALICE,

Harrachov

Apartamenty ALICE

500 CZK

Hotel DIANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel DIANA

920 CZK

Pensjonat FAMILIA,

Harrachov

Pensjonat FAMILIA

520 CZK

Hotel HORIZONT,

Pec pod Sněžkou

Hotel HORIZONT

1 725 CZK

Hotel HARRACHOV INN,

Harrachov

Hotel HARRACHOV INN

810 CZK

Hotel  AQUA PARK,

Szpindlerowy Młyn

Hotel AQUA PARK

2 400 CZK

Hotel ALFONSKA,

Benecko

Hotel ALFONSKA

690 CZK

Hotel Parkhotel HARRACHOV,

Harrachov

Hotel Parkhotel HARRACHOV

1 140 CZK

Hotel JOSEFOVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel JOSEFOVA BOUDA

1 620 CZK

HARRACHOVKA Hotel,

Harrachov

HARRACHOVKA Hotel

745 CZK

HARMONY Club Hotel,

Szpindlerowy Młyn

HARMONY Club Hotel

2 200 CZK

Hotel ESPRIT,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ESPRIT

590 CZK

Hotel STUMPOVKA,

Rokytnice nad Jizerou

Hotel STUMPOVKA

1 900 CZK

Hotel PRAHA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel PRAHA

1 650 CZK

Hotel ZATISI,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ZATISI

1 914 CZK

Hotel SKICENTRUM,

Harrachov

Hotel SKICENTRUM

995 CZK

Hotel START,

Szpindlerowy Młyn

Hotel START

1 880 CZK

 

Karkonosze

Pakiety za korzystne ceny

Kompletna oferta pakietov

 

Szukaj zakwaterowania

Pokaż PAKIETY SPECJALNE

 

Karkonosze 

Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

 
HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz