23.02.2021
Impulsem do budowy zapór w górnym biegu Łaby była katastrofalna powódź w lipcu 1897 r. Szczegółowy projekt zapory Les Království (dawniej Těšnov lub Bílá Třemešná) został przygotowany przez Dział Techniczny ds. Modyfikacji Rzek. w Pradze pod kierownictwem inż. Josef Plicky.
W 1909 roku część budowlaną wodociągu powierzono firmie inż. J. V. Velflík w Pradze oraz dostawa konstrukcji żelaznych do firmy Fanta & Jireš w Pradze. Budowa miała miejsce w latach 1910–1919, na długi okres budowy duży wpływ miała I wojna światowa.
Był to wówczas największy zbiornik w Czechosłowacji pod względem ilości zatrzymanej wody i najdłuższa tama pod względem długości murowanej zapory.
W latach 1920–1923 na prawym brzegu pod zaporą firma inż. J. V. Velflík zbudował ciągłą elektrownię wodną w Pradze. Część technologiczną dostarczyła firma Českomoravská-Kolben z Pragi, a sprzęt elektryczny firma Křižík Praha.
Od 1958 r. Zapora wraz z elektrownią wodną jest zabytkiem nieruchomym ze względu na swoją wyjątkowość architektoniczną.
Jest to grawitacyjna, łukowata ceglana zapora z piaskowca kralovorskiego, która znajduje się nad Łabą w wąskiej kanionowej dolinie Tišnova nad miejscowością Dvor Králové nad Labem. Wysokość korony zapory nad szczeliną fundamentową wynosi 41 m, szerokość w koronie 7,2 m, a szerokość na poziomie fundamentu 37 m. Całkowita długość korony zapory wynosi 218 m. Pięć dolnych wylotów służy do transfer płynie pod tamą. Nieodpłatny przelew korony na środku tamy ma pięć pól. Dwa przelewy szybowe rozmieszczone są symetrycznie do osi zapory. Lewa strona o średnicy wewnętrznej 4,2 m znajduje się około 80 m powyżej zapory, prawa o średnicy wewnętrznej 5,1 m około 150 m powyżej zapory. Odpady z przelewów poszczególnych włazów połączone są z lewym i prawym tunelem obejściowym, który otwiera się do koryta rzeki pod zaporą. Zbiornik zaporowy ma łączną objętość 7260,5 tys. m3.
Ciągła elektrownia wodna znajduje się na prawym brzegu poniżej zapory. Elektrownia wyposażona jest w dwie poziome turbiny Francisa, które mają moc zainstalowaną 2 x 1,105 MW przy maksymalnej wydajności 2 x 6,0 m3 / s.
Wycieczki
Restauracje
Turystyka
Turystyka
Turystyka
Turystyka
Turystyka
Turystyka
Turystyka
Turystyka
Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy.