Gory Karkonosze
Śnieżka broni tłumów: na szczycie góry znów są siatki, a kolejka drożeje

16.06.2021

Śnieżka broni tłumów: na szczycie góry znów są siatki, a kolejka drożeje

  • Venue: Pec pod Sněžkou

Administracja Karkonoskiego Parku Narodowego nie ma zatem innego sposobu na ochronę rzadkiej i wrażliwej przyrody szczytu Śnieżki, niż ponowne, jak w zeszłym roku, założenie siatek ochronnych. Rozszerzyli obecne bariery łańcuchowe w piątek, 11 czerwca. Ponadto planowany jest znaczny wzrost ceny kolejki linowej na Śnieżkę – zamiast obecnych 430 koron będzie kosztować 560 CZK.

Siatki ochronne pojawiły się na szczycie Śnieżki oraz w siodle w pobliżu dawnej Chaty Karkonoszy (w pobliżu Domu Śląskiego). Na Śnieżce zainstalowanych jest około 600 m siatek bezpieczeństwa, a w siodle 500 m. W przeszłości odwiedzający szczyt mieli do dyspozycji przestrzeń o wielkości około połowy boiska do piłki nożnej. Ale wielu tego nie szanuje i wchodzi na alpejskie trawniki lub wspina się po skałach. Dlatego w ubiegłym roku po raz pierwszy administracje obu karkonoskich parków narodowych oddzieliły obszar przyrodniczy od odwiedzających pomarańczową siatką bezpieczeństwa. Ta metrowa sieć wzmocniła już zainstalowane barierki łańcuchowe, które jednak ludzie licznie przekraczali. Pomarańczowa siatka bezpieczeństwa jest wyraźnie widoczna i naprawdę wygląda nietypowo na szczycie góry. Jeszcze w tym roku na cały sezon letni zostaną wydzieleni strażnicy, którzy przez cały dzień będą czuwać nad przestrzeganiem przepisów prawa na Śnieżce. Ta służba strażniczo-informacyjna zostanie również wzmocniona usługami Policji Republiki Czeskiej.

Ekstremum i symbol - te dwa słowa w pełni opisują Śnieżkę. Najwyższa góra Republiki Czeskiej jest symbolem wszystkich Czechów. Średnia roczna temperatura 0,2 ˚C oraz duża ilość opadów deszczu i śniegu sprawiają, że szczyt Śnieżki jest jednym z najbardziej ekstremalnych środowisk w naszym kraju. Frekwencja na szczycie również jest ekstremalna. Dzienna liczba turystów w sezonie letnim wynosi od 8 000 do 9 000 osób. Liczba ta nie obejmuje liczby osób przewożonych kolejką Pec pod Sněžkou – Śnieżka (o przepustowości do 2400 osób dziennie). To sprawia, że ​​szczyt Śnieżki jest najbardziej obciążonym naturalnym miejscem turystycznym w naszym kraju.

Przejazd kolejką linową na najwyższą górę Czech znacznie zdrożeje w tym roku – w głównym sezonie, tj. w lipcu i sierpniu 2021 r., bilet powrotny będzie kosztował 560 koron zamiast obecnych 430 CZK. Poza głównym sezonem bilet powrotny będzie sprzedawany za 470 koron.

Budynki mężczyzn nieodwracalnie niszczą gruz kamienny i ich siedlisko

Specjalny, piramidalny kształt Śnieżki o wysokości 1603 m powstał w epoce lodowcowej. Ze względu na mroźny i wietrzny klimat powstały tam gleby przemarznięte. Ich znaczącymi pozostałościami są kamienne wielokąty i bruzdy, tarasy skarpowe czy rozległe rumowiska kamienne. W przeszłości - zwłaszcza na wschodnim zboczu Śnieżki, na Karkonoszach - stali się celem budowniczych piramid kamiennych (ludzi). Często nieodwracalnie zatrzymały proces, który trwał dziesiątki tysięcy lat.

Oprócz przyrody nieożywionej Śnieżka jest domem dla wielu gatunków charakterystycznych dla północnej tundry i alpejskich trawników. Niektórych z nich nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. Rośnie tu mniszek ubogi, mniszek karkonoski, jastrząb północny lub byk stodoły, trzcinnik i oczeret trójkolorowy. Na ziemi na skałach gniazduje sieweczka lub ryś górski. W kamiennych gruzach znów żyją porosty z rodzaju Pukléřka lub Šidlovec. Z naukowego punktu widzenia środowisko naturalne na Śnieżce jest niezastąpione i nie można zaakceptować jego zagrożenia i zniszczenia przez ogromną liczbę niesfornych zwiedzających.

 

wróć

 

Nowości z Karkonoszy

Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Karkonoszach

Kompletna oferta zakwaterowania

Wellness hotel SVORNOST,

Harrachov

Wellness hotel SVORNOST

745 CZK

Chata NA SPICI,

Benecko

Chata NA SPICI

1 580 CZK

Pensjonat BORUVKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat BORUVKA

200 CZK

Interhotel MONTANA,

Szpindlerowy Młyn

Interhotel MONTANA

915 CZK

Wellness Hotel ASTRA,

Szpindlerowy Młyn

Wellness Hotel ASTRA

1 035 CZK

Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel SPINDLEROVA BOUDA

960 CZK

Hotel sanatoryjny TERRA Superior,

Janské Lázně

Hotel sanatoryjny TERRA Superior

1 200 CZK

Hotel OLYMPIE,

Szpindlerowy Młyn

Hotel OLYMPIE

980 CZK

Hotel PYTLOUN,

Harrachov

Hotel PYTLOUN

750 CZK

OREA Vital Hotel SKLAR,

Harrachov

OREA Vital Hotel SKLAR

2 900 CZK

OREA RESORT HORAL,

Szpindlerowy Młyn

OREA RESORT HORAL

3 200 CZK

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn,

Szpindlerowy Młyn

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn

1 400 CZK

Pensjonat ALENKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat ALENKA

750 CZK

Sport hotel POMI,

Harrachov

Sport hotel POMI

550 CZK

Hotel DIANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel DIANA

620 CZK

Apartamenty ALICE,

Harrachov

Apartamenty ALICE

500 CZK

Pensjonat FAMILIA,

Harrachov

Pensjonat FAMILIA

390 CZK

Hotel HORIZONT,

Pec pod Sněžkou

Hotel HORIZONT

1 030 CZK

Hotel HARRACHOV INN,

Harrachov

Hotel HARRACHOV INN

680 CZK

Hotel KUBAT,

Benecko

Hotel KUBAT

580 CZK

Hotel  AQUA PARK,

Szpindlerowy Młyn

Hotel AQUA PARK

1 980 CZK

Hotel ALFONSKA,

Benecko

Hotel ALFONSKA

590 CZK

Hotel Parkhotel HARRACHOV,

Harrachov

Hotel Parkhotel HARRACHOV

1 110 CZK

Hotel JOSEFOVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel JOSEFOVA BOUDA

800 CZK

HARMONY Club Hotel,

Szpindlerowy Młyn

HARMONY Club Hotel

2 200 CZK

HARRACHOVKA Hotel,

Harrachov

HARRACHOVKA Hotel

650 CZK

Hotel ESPRIT,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ESPRIT

450 CZK

Hotel VZ BEDŘICHOV,

Szpindlerowy Młyn

Hotel VZ BEDŘICHOV

880 CZK

Hotel STUMPOVKA,

Rokytnice nad Jizerou

Hotel STUMPOVKA

1 800 CZK

Hotel PRAHA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel PRAHA

1 650 CZK

 

Karkonosze

Pakiety za korzystne ceny

Kompletna oferta pakietov

Wędrówka z potworami

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Wędrówka z potworami

 

Szukaj zakwaterowania

Pokaż PAKIETY SPECJALNE

 

Karkonosze 

Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

 
Hotel Svornost Harrachov HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz