Gory Karkonosze
Karkonosze z siodła roweru: przejedź się po najpiękniejszych ścieżkach rowerowych w Karkonoszach

30.03.2021

Karkonosze z siodła roweru: przejedź się po najpiękniejszych ścieżkach rowerowych w Karkonoszach

  • Venue: Harrachov

Szlak Łaby jest jedną z najpopularniejszych długodystansowych tras rowerowych w Europie i jest częścią sieci europejskich tras rowerowych EuroVelo. Jeśli chcesz dotrzeć do źródeł Łaby, wybierz się na wycieczkę z Vrchlabí - Herlíkovice, gdzie kończy się oznakowanie Szlaku Łabskiego / Trasy rowerowej nr 2. Kolejką linową na Žalý (1019 m npm, kolejka przewozi rowery) i dalej drogą K10 do Benecka, a następnie trasą K13 do Třídomí. Stąd drogą K11 do Szpindlerowego Młyna. Ze Špindla należy jechać wyciągiem krzesełkowym na Medvědín (przewozi również rowery). Idąc drogą K13A, z Medvědína połączysz się z drogą Masaryk (K13), a następnie z miejscowości Vrbatova bouda do Labská bouda. Tam można przechować rower i przejść pieszo pozostałe 500 m do źródła Łaby (1386 m npm) po oznakowanej ścieżce pieszo.

Do Vrchlabí można wrócić przez Horní Mísečky do Benecka po trasie rowerowej Karkonosze K 13 i dalej przez Křížovky do Vrchlabí. W głównym sezonie turystycznym (czerwiec-wrzesień) można również skorzystać z karkonoskich autobusów rowerowych (zielona linia) do transportu z Vrchlabí do Szpindlerowego Młyna.

W pobliżu Czarnej Góry znajduje się pierwszy rowerowy szlak dydaktyczny w Karkonoszach

Chcesz pojechać rowerem w góry, ale nie chcesz pedałować pod górę? W takim razie idealny jest dla Ciebie relaksujący tor, którym Twoje dzieci mogą się bawić. Aby ułatwić i zdobyć metry wysokości, możesz skorzystać z kolejki linowej, która za darmo zawiezie Twój rower na szczyt Czarnogóry jako bagaż.

Idealnym punktem wyjścia jest górna stacja kolejki linowej Janské Lázně - Černá hora, gdzie można uniknąć nieprzyjemnych podjazdów. Na trasie szlaku zainstalowano 9 tematycznych tablic informacyjnych, na których rowerzyści znajdą ciekawe informacje o przyrodzie i historii Karkonoszy oraz o życiu w górach. Łatwa trasa mierzy 16 km i może być łatwo pokonywana przez rodziny z dziećmi. Bardziej zdolni sportowcy mogą wspiąć się na ścieżkę edukacyjną po ścieżkach rowerowych z Peca pod Śnieżką, Horním Maršova, Janské Lázně lub Velká Úpa. Idąc tymi samymi trasami, z łatwością mogą wrócić do okolicznych kurortów górskich. Szlak jest otwarty od 1 czerwca do 15 października.

Wycieczka rowerowa z Peca do Vrchlabí: Długi zjazd z Hnědý vrch

Wycieczka dla wszystkich fajnych ludzi, którzy nie połykają kilometrów, ale lubią w spokoju spacerować po naturze. Trasa, która zaczyna się w Pecu pod Śnieżką, a kończy we Vrchlabí, liczy 21 kilometrów. Do punktu wyjścia, który kursuje zwykle od końca maja do końca września, zawiezie Cię autobus rowerowy.

Wsiądźcie kolejką linową na Hnědý vrch i jedźcie dalej trasą rowerową na Lesní bouda, po trasie rowerowej nr K1B. Na potoku Kotelského skręć w K1D w kierunku Dolní Dvůr. Trasa prowadzi dalej do Lánova i dalej do Vrchlabí.

Droga Terex w Harrachovie lub przez Trzy Wzgórza

Miłośnikom przyrody spodoba się wycieczka po Harrachovie. Nie jest szczególnie wymagająca, więc nawet dzieci poradzą sobie z nią żartobliwie. 23-kilometrowa trasa prowadzi po nawierzchni asfaltowej i częściowo prowadzi przez Mumlavę do śniadania Krakonoša, następnie kieruje się w stronę Vosecká bouda, by po chwili skręcić w drogę Terex. Znana jest również jako Janouškova lub Cesta na trzech wzgórzach - trzy łagodne podjazdy są przeplatane krótkimi, łagodnymi zjazdami. Nazwa Terex przypomina spycharkę (traktor z ruchomym lemieszem), która została użyta przy budowie drogi i dowiodła swojej wartości. Oldřich Janoušek był pracownikiem leśnego zakładu i znawcą Karkonoszy, popularnym narratorem i znanym przedstawicielem rodu Krakonoš w Harrachovie.

Droga z pięknym widokiem na zachodnią część Karkonoszy omija kontur gór Bílý i Mrtvý vrch. Nad zamkiem myśliwskim Alfrédka skręca na stoki Jakšín, Kamenec i Luboch. Kończy się przy głównej drodze E3 z Harrachova przy odprawie celnej. Z celnicy zejdzie się dalej w dół do Harrachova.

Wycieczka po obu stronach rzeki Izery

Niewymagająca wycieczka przeznaczona jest przede wszystkim dla miłośników pięknej przyrody, którzy lubią cieszyć się wolnością w dziewiczym krajobrazie. Punktem wyjścia wycieczki jest stacja kolejowa Harrachov. Droga prowadzi po poziomicy, a więc prawie po równinie wysoko nad rzeką Izerą. Przy dobrej pogodzie otwierają się stąd piękne widoki na czeską stronę gór.

Stopniowe zejście doprowadzi nas do górskiej osady Orle, jedynej tak rozległej osady. Po zdobyciu nowych sił wrócimy na czeską stronę. Droga prowadzi w dół po kamienistej leśnej drodze i zbliża się do potężnej rzeki Izery. Wkrótce rzeka dotrze do miejsc, w których stoi drewniany most. Stał tu od zawsze i stanowił łącznik między osadą Jizerka a polską stroną gór. Z mostu granicznego czeka nas ok. 1,5 km wspinaczka do osady Jizerka, gdzie można uzupełnić utracone siły. Będą one potrzebne do następnego podjazdu wokół góry Bukovec po czerwonym znaku na skrzyżowaniu Jizerka - Mořina, gdzie skręcamy w lewo do czerwonego znaku turystycznego i ścieżki rowerowej nr 3020. Odtąd Dolina. Pod koniec wycieczki trzeba pokonać jeszcze jedną krótką wspinaczkę na Harrachovskie Mýtiny.

Rowerem po trasie Krakonoš z Vrchlabí do Pec

Wycieczka po osiedlu Krakonoš jest bardzo wymagająca, przewyższenie dochodzi do 1775 m, a trasa liczy łącznie 60 km. Punktem wyjścia jest Vrchlabí, skąd będziecie wspinać się na Chalupa Na Rozcestí, a następnie krótki spacer do chaty Výrovka na wysokości 1357, która jest najwyższym punktem wycieczki.

Następnie czeka na Państwa piękny zjazd po Diabelskich Schodach do Peca pod Śnieżką i drogą nr 296 dojdziecie do początku Velkiej Úpy. Stąd znów będziesz się wspinać, tym razem wokół Czarnej Góry koło Jańskich Łaźni, do tutejszego Václaváka. Odświeżyć można się w Studánce Przyjaźni, która znajduje się w drugim co do wysokości punkcie trasy 1164 m. Stąd z powrotem do Vrchlabí po K1B przez dolinę Čistá i po górskiej drodze. To przeniesie Cię do Doliny Luizy i Dolnego Dziedzińca. Wrócisz do Vrchlabí pocztą.

Za piękne widoki z doliny na grzbiety Karkonoszy

Nasza trasa zaczyna się w Szpindlerowym Młynie, skąd wychodzi się z centrum po trasie rowerowej K 11 w kierunku Labská i Bedřichov. Piękna droga wzdłuż konturu prowadzi do popularnych skrzyżowań Rovinki z sezonowymi przekąskami. Stąd dalej ścieżką rowerową K10A pod górę do wieży widokowej Přední Žalý, która oferuje wspaniały widok.

Podążając za czerwonym znakiem turystycznym, można jechać dalej do skrzyżowania Benecko-Zlatá vyhlídka, gdzie połączysz się z drogą, która zaprowadzi Cię z powrotem do skrzyżowania Rovinka. Tutaj jednak należy skręcić w lewo po trasie K10 i kontynuować jazdę główną drogą nr 286, która poprowadzi wokół rzeki Jizerki do Horní Mísečky. Tutaj czeka na Ciebie najbardziej strome podejście do chaty Vrat, nad którą znajduje się kopiec Hanče i Vrbata. Czerwony znak turystyczny i trasa rowerowa K1A zaprowadzą Państwa z powrotem do Szpindlerowego Młyna z miejscowości Horní Mísečky. To kamienista droga z dużym nachyleniem, więc uważaj na strome zejście!

Trasy terenowe dla MTB wokół Trutnova

Obecnie Trutnov Trails oferuje około 37 km naturalnych pojedynczych tras o różnym stopniu trudności. Trasy są zaprojektowane tak, aby były interesujące dla wszystkich kategorii rowerzystów. Punktami wyjścia są Trailcentrum Lhota u Trutnova, Bohuslavice, Markoušovice i parking Pod Sedmidomím.

Pofałdowany krajobraz wschodniego podnóża naszych najwyższych gór, przyroda pełna głazów, skał i pięknych lasów to idealne miejsce na piesze wędrówki. Można dodać fantastyczne wycieczki rowerowe do okolicznych Karkonoszy, Adršpachu, Babiččiny údolí, Żacléřskiego lub Broumovskiego i spędzić tu cudowne dni.

Ścieżka rowerowa w Hořice

Czterokilometrowa ścieżka rowerowa w Hořice łączy miasto z obszarem secesyjnego naturalnego kąpieliska Dachovy. Bez trudu docierają do kamieniołomu św. Józefa, gdzie od ponad 40 lat na znanych sympozjach rzeźbiarskich powstają rzeźby.

Ścieżka rowerowa jest również pierwszym tego typu obiektem w regionie Hořice. Oprócz rowerzystów, po gładkich asfaltowych ścieżkach będą mogli jeździć sprawniejsi jeźdźcy na rolkach, piesi i osoby na wózkach inwalidzkich.

 

wróć

 

Nowości z Karkonoszy

Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Karkonoszach

Kompletna oferta zakwaterowania

Wellness hotel SVORNOST,

Harrachov

Wellness hotel SVORNOST

695 CZK

Chata NA SPICI,

Benecko

Chata NA SPICI

690 CZK

Pensjonat BORUVKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat BORUVKA

200 CZK

Interhotel MONTANA,

Szpindlerowy Młyn

Interhotel MONTANA

690 CZK

Wellness Hotel ASTRA,

Szpindlerowy Młyn

Wellness Hotel ASTRA

875 CZK

Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel SPINDLEROVA BOUDA

850 CZK

Hotel ASTORIA,

Janské Lázně

Hotel ASTORIA

550 CZK

Hotel sanatoryjny TERRA Superior,

Janské Lázně

Hotel sanatoryjny TERRA Superior

1 100 CZK

Hotel OLYMPIE,

Szpindlerowy Młyn

Hotel OLYMPIE

950 CZK

Hotel PYTLOUN,

Harrachov

Hotel PYTLOUN

730 CZK

OREA Vital Hotel SKLAR,

Harrachov

OREA Vital Hotel SKLAR

890 CZK

OREA RESORT HORAL,

Szpindlerowy Młyn

OREA RESORT HORAL

1 030 CZK

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn,

Szpindlerowy Młyn

Hotel CLARION Špindlerův Mlýn

1 280 CZK

Pensjonat ALENKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat ALENKA

700 CZK

Sport hotel POMI,

Harrachov

Sport hotel POMI

490 CZK

Hotel DIANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel DIANA

640 CZK

Apartamenty ALICE,

Harrachov

Apartamenty ALICE

400 CZK

Hotel LUCNI DUM,

Janské Lázně

Hotel LUCNI DUM

585 CZK

Pensjonat FAMILIA,

Harrachov

Pensjonat FAMILIA

380 CZK

Hotel HARRACHOV INN,

Harrachov

Hotel HARRACHOV INN

650 CZK

Hotel HORIZONT,

Pec pod Sněžkou

Hotel HORIZONT

940 CZK

Hotel KAROLINA,

Harrachov

Hotel KAROLINA

800 CZK

Hotel KUBAT,

Benecko

Hotel KUBAT

600 CZK

Pensjonat gorski SEIDL,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat gorski SEIDL

390 CZK

Hotel  AQUA PARK,

Szpindlerowy Młyn

Hotel AQUA PARK

1 040 CZK

Pensjonat MONA,

Harrachov

Pensjonat MONA

550 CZK

HARRACHOVKA Hotel,

Harrachov

HARRACHOVKA Hotel

650 CZK

Hotel Parkhotel HARRACHOV,

Harrachov

Hotel Parkhotel HARRACHOV

410 CZK

Hotel ESPRIT,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ESPRIT

570 CZK

Hotel VZ BEDŘICHOV,

Szpindlerowy Młyn

Hotel VZ BEDŘICHOV

870 CZK

 

Karkonosze

Pakiety za korzystne ceny

Kompletna oferta pakietov

Pakiet rewitalizacyjny - Relaks na miarę

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pakiet rewitalizacyjny - Relaks na miarę

Pobyt bawełny (4 dni - 3 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pobyt bawełny (4 dni - 3 noce)

Lato w pełni (6 dni - 5 nocy)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Lato w pełni (6 dni - 5 nocy)

Wędrówka z potworami (2 dni - 1 noc)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Wędrówka z potworami (2 dni - 1 noc)

Pozwól się rozpieszczać (3 dni - 2 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pozwól się rozpieszczać (3 dni - 2 noce)

Królestwo Krakonosza (5 dni - 4 noce)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Królestwo Krakonosza (5 dni - 4 noce)

Pobyt wakacyjny (8 dni - 7 nocy)

Wellness hotel SVORNOST ***, Harrachov

Pobyt wakacyjny (8 dni - 7 nocy)

 

Szukaj zakwaterowania

Pokaż PAKIETY SPECJALNE

 

Karkonosze 

Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

 
Hotel Svornost Harrachov HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz